پرشین کت


پرشین کت های زیبا که جزو بهتربن و باهوش ترین نژاد گربه ها می باشد حدود ۱۸ سال عمر می کنند پرشین کت بیماری مشترکی با انسان نداشته و کاملا مستقل هستند و نیاز به مراقبت و همراهی یکسره ندارند به همین دلیل پرشین کت ها حیوانات بسیار مناسبی برای نگهداری در آپارتمان می باشند علاوه بر این پرشین کت ها بسیار تمیز هستند و فقط در ظرف خاک (توالت مخصوص گربه) مدفوع و ادرار می کنند و در آخر باید گفت پرشین کت ها هیچگونه سر و صدای آزار دهنده ای ندارند و با خیال راحت می توان پرشین کت ها را در خانه تنها گذاشت.

زیرشاخه های نژاد پرشین:

پرشین های صورت تخت (سوپر فلت)

این نژاد که زیر شاخه ای از پرشین کت ها میباشد طرفداران خاص خود را دارد که این گونه مانند تمامی پرشین کت ها موبلند و صورتی کاملا تخت و اخم آلود دارند .

تمامی مشخصات این گونه (پرشین کت سوپر فلت) مانند خود پرشین کت ها می باشد که قبلا در موردش توضیح داده شد.

پرشین هیمالین

پرشین هیمالین که حاصل جفت خوردن گربه ی سیامی با پرشین کت می باشد از زیر دسته ی پرشین کت ها می باشد که اخلاقی مانند پرشین کت ها آرام و نجیب و البته رنگی مانند سیامی (صورت و انتهای دست و پا و دم رنگی) دارند که در رنگ های بلو (آِّبی) , رد (قرمز) , بلک (مشکی) و چاکلت (قهوه ای ) وجود دارند که بسیار خون گرم و انسان دوست هستند و همچون پرشین کت ها طرفداران زیادی دارند .

پرشین عروسکی

بعضی از پروش دهنده ها اقدام به جفت انداختن گربه ی پرشین  با گربه های معمولی کرده اند که این گربه ها پشمالو بوده و پوزه دارند که به آن ها عروسکی یا دال فیس (Doll face) کرده اند که بسیاری آن ها را به رسمیت نمی شناسند و از لحاظ کلی نژادی میکس (قاطی) و غیر استاندارند به حساب می آیند .

اگزاتیک مو کوتاه

در اواخر ۱۹۵۰ گربه‌های پرشینی که از آمیزش پنهانی با امرکایی‌های مو کوتاه (ASH) توسط پرورش دهندگان به وجود آمده بودند. یکی از پرورشدهندگانی که موفق شده بود قابلیت‌های این آمیزش (پرشین + موکوتاه امریکایی) را به خوبی نشان دهند موفق به کسب نظر موافق CFA برای به رسمیت شناخته شدن این نژاد در سال ۱۹۶۶ تحت عنوان «اگزاتیک موکوتاه» شد.

چینچیلا

در امریکا کوشش شد که پرشین‌های نقره‌ای (silver) را به عنوان نژاد جداگانه‌ای به ثبت برسانند اما این تصمیم موفقیت آمیر نبود. در CFA پرشین‌های نقره‌ای و طلایی به طور مشخص به نقره‌ای چین چیلا، نقره‌ای سایه‌ای، طلایی چین چیلا و طلایی سایه‌ای تقسیم و معرفی می‌شوند. چین چیلاهای موبلند دارای پوزه‌ای به مراتب کشیده تر، تنفسی آسان تر و اشک چشم کمتری نسبت به پرشین‌ها می‌باشند. آنها دارای پوششی با بازتان دوگانهٔ مات و شفاف می‌باشند که وقتی با پرشین‌های دیگر آمیخته می‌شوند این خاصیت از بین می‌رود. همچنین آمیرش ممکن است باعث از دست رفتن خط لب و پوزه هم باشد که در استانداردهای چین چیلا ایجاد مشکل می‌کند. یکی از امتیاز‌های این نژاد داشتن رنگ چشمان سبز آبی یا سبز و در بچه گربه‌ها آبی و بنفش آبی می‌باشد.